Ubytování v soukromí" Na konci města " U Suchánků

,

tÁBOR - HORKY

,

hotel

,

Jižní čechy

,

turistika

,

cyklo

,

ubytování

,

výlet

,

lyžování

,

Táborsko

O nás
Ubytování a restaurace
Sport a rekreace
Tipy na výlet
Kudy do Tábora
Fotogalerie

Táborsko

Táborsko patří  se svými  přírodními krásami a historickým bohatstvím k regionu kde lze prožít nádhernou dovolenou v členité krajině nebo se  seznámit s historickým dědictvím našich předků.


Město Tábor, bylo vybudováno na místě starého hradiště v roce 1420, které vybudovali husité a nazvali jej podle biblické hory, sousedící s Nazaretem, domovinou Ježíškových rodičů Josefa a Marie. Založení města navázalo na tradici husitských náboženských poutí na hory (např. hora Burkovák, 1419). Zakladatelé města (např. Petr Hromádka z Jistebnice), pocházející z celých Čech, byli odhodláni vytvořit nové společenství, odmítající lidské zákony a řídící se pouze zákonem Božím.


Vodní nádrž Jordán je nejstarší ve Střední Evropě, byla založena roku 1492 a vznikla přehrazením Košínského potoka. Z Jordánu pokračuje tok jako Tismenický potok. Nádrž má rozlohu okolo 50 hektarů a dosahuje hloubky až 18 metrů. Původně měla sloužit jako chovný rybník, ale později se ukázalo, že je na chov ryb příliš velká. Dnes slouží jako zásobárna vody a je vítaným místem k odpočinku obyvatel i turistů.

Botanická zahrada byla založena roku 1866 a je druhou nejstarší botanickou zahradou v České republice. Patří k Střední zemědělské škole [2], která měla mezi léty 1900 až 1918 status vysoké školy. Tou dobou také zaznamenala botanická zahrada největší rozkvět. Zahrada zásobuje svými semeny své okolí od roku 1906. Nyní zasílá semena do více než 400 míst po celém světě a na přibližně 100 míst po celé České republice.Návštěvníci Botanické zahrady [3] mohou obdivovat více než 4000 druhů rostlin, od teplomilných rostlin pěstovaných ve sklenících, přes evropské i exotické druhy stromů, až po různé druhy koření a obilovin. Nejzajímavější je asi druh pšenice pěstovaný už před 8000 léty.Zahrada se zabývá projektem, který se zaměřuje na obdělávání půdy bez použití umělých hnojiv a chemikálií. Zahrada je zapojena do projektu Florius.

V Táboře u Lužnice se nachází zajímavý geologický útvar - Granátová skála.
Naproti Kotnovu, přes údolí Tismenického potoka, se rozprostírá poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Jeho stavba započala v roce 1700 a trvala 30 let. Stavba byla financována známými šlechtici a bohatými měšťanskými rodinami. Architektura poutního místa je pravděpodobně inspirována prací Jana Santiniho. Kostel samotný byl dokončen roku 1714. Během následujících let přibyly ambity a kaple.Kostel se řadí mezi nejvýznamnější památky v okolí a může se srovnávat s nejvýznamnějšími díly evropského baroka.

Na Táborsku se nachází bezpočet pamětihodností - Hrad Kotnov v Táboře, zříceniny hradů Kozí hrádek (pobýval a kázal zde Mistr Jan Hus), Starý zámek u Borotína, Šelmberk, Choustník (zajímavý dvojhrad), Příběnice (hrad s romantickým podhradím). K návštěvě vybízí zámek Bechyně (kde si prohlédneme nejen interiéry s expozicemi o Petru Vokovi z Rožmberka, ale můžemu zde navštívit i muzeum Vladimíra Preclíka či expozici keramiky Alšovy jihočeské galerie). Nedaleko na nás čeká unikátní technická památka Stádlecký řetězový most. Hojně navštěvovaná  Chýnovská jeskyně patří mezi nejstarší zpřístupněné jeskyně v Evropě. Členitá, převážně zalesněná oblast Táborska s množstvím rybníků, je rájem pro pěší turisty, rybáře i cyklisty.

Osou regionu je řeka Lužnice, která si zachovává svůj přírodní ráz a patří k nejvyhledávanějším v Čechách. Jedinečná a zvláštní je krajina Borkovických Blat na jihu oblasti, s typickými rašeliništi a architekturou jihočeského lidového baroka. Zdejší naučná stezka nás nejen provede po rašeliništi, ale ukáže nám i způsoby těžby rašeliny a seznámí nás se zajímavým životem v této oblasti. U Vlkova najdeme přírodní rezervaci “jihočeskou písečnou poušť" s přesypy. Vodní sporty a rybolov nabízejí průzračné hladiny okolních pískoven.
Táborsko nám zkrátka nabízí aktivní dovolenou s celou řadou různorodých cílů.

 

CZ DE RU